“
Ebner azt mondja, hogy a nevelés a megvadult elefánt a porcelánboltban. Végül és véletlenül marad ép darab is. És, amikor a nevelés befejeződik, az ember nekiállhat a törött cserepeket ragasztani. Élete végéig talán elkészül vele.
Az Ă©n porcelánboltomba kisebb állat tört be, de azĂ©rt, kĂĽlönösen, amikor iskolába kezdtem járni, elĂ©g szĂ©p munkát vĂ©gzett. EttĹ‘l az idĹ‘tĹ‘l kezdve tizennyolc Ă©ves koromig neveimre csak homályosan emlĂ©kszem. Nemcsak azĂ©rt, mert a nevelĂ©s fenevadja csörömpölt Ă©s a legdrágább kivĂ©telĂ©vel bennem is mindent elcsorbĂtott vagy megrepesztett. A dolog ott kezdett fĂ©lelmetessĂ© válni, hogy tapodtat sem voltam hajlandĂł engedni annak a bĂĽdös moslĂ©knak, amellyel naponta Ă©s minden Ăłra minden percĂ©ben, fĹ‘kĂ©nt az iskolában, mosdattak s amelyet oly elĹ‘szeretettel az Ă©let realitásának neveztek. Ăšgy vettem Ă©szre, hogy a serdĂĽlĹ‘ gyermek ennek a visszafelĂ© valĂł keresztelĂ©snek tĂşl könnyen Ă©s tĂşl gyorsan enged. Ez a hjailyenavilág-vallás. A tanuljmegfiamavalĂłságnakengedelmeskedni-magatartást egy pillanatra sem fogadtam el. Soha senkinek sem hittem el, hogy ez a mocsok a realitás. (…) Realitás volt nekik az Ă©g minden csillagával, amely tulajdonkĂ©ppen egy kozmikus sarlatán vursliparádĂ©ja, realitás az emberi test, amely egy ĂĽgyefogyott kontár baklövĂ©se, a nĹ‘i szĂ©psĂ©g, amely a dĂşvadak lĂ©precsalása, a szerelem, amely kutyakomĂ©dia. Realitásnak neveztĂ©k azt, ha egymást bemaszatolták, ha mindazt, ami tiszta, leköpdöstĂ©k, ha azt, ami egyszerű, alattomban kĂ©tĂ©rtelművĂ© tettĂ©k, ha a becsĂĽletben kĂ©telkedtek, ha a meleg szĂv megnyilatkozására hunyorgattak, ha a szenvedĂ©lyt kipletykázták, ha a mĂ©lysĂ©gre az orrukat fintorgatták, ha mindazt, ami komoly Ă©s igaz Ă©s fĂ©nyes, benyálazták Ă©s lekicsinyeltĂ©k Ă©s meghazudtolták Ă©s beszennyeztĂ©k. Ami ezen a realitáson kĂvĂĽl volt, az gyerkĹ‘cök Ă©retlen álmodozása, Ăşgynevezett idealizmus. A nemesi zĂĽllöttsĂ©g, a polgári korrupciĂł Ă©s a csĹ‘cselĂ©k ressentiment-ja ebben az egy pontban találkozott. Az Ă©letet csak, mint ezt a moslĂ©kot, voltak hajlandĂłk lenyelni. Csak az elvetemĂĽlt aljasságnak volt realitása Ă©s az Ă©letterv azon nyugodott, hogy a csalásnak Ă©s az erĹ‘szaknak volt lĂ©tjogosultsága, ez volt az Ăşgynevezett Ă©letrevalĂł, a kĂ©rkedĹ‘ Ă©s a kĂ©pmutatĂł Ă©s a strĂ©ber.
Ezt az Ăşgynevezett realitás-világszemlĂ©letet a modern társadalom kĂĽlön e cĂ©lra szervezett intĂ©zmĂ©nnyel tartja fenn. Ez az intĂ©zmĂ©ny a sajtĂł. A világ mint trágyagödör, gyűjtĹ‘fogház, bordĂ©ly Ă©s zsibvásár. Az ĂşjságolvasástĂłl gyermekkoromtĂłl fogva tartĂłzkodtam. EgĂ©sz Ă©letemben kĂ©tszer vettem Ăşjságot. Egyszer 1915-ben, egyszer 1940-ben, mind a kĂ©t esetben háborĂşban, lĂ©nyemet közelrĹ‘l Ă©rintĹ‘ hirtelen esemĂ©ny felĹ‘l akartam tájĂ©kozĂłdni. Mondanom sem kell, hogy a hĂr mindkĂ©t alkalommal hamis volt.
Bennem akkor kĂĽlönös gyanĂş Ă©bredt. Azt gondoltam, hogy hátha mĂ©gis az a valĂłság, ami gyermekkoromban Ă©s a művĂ©szben Ă©s az Isten közelĂ©ben tartĂłzkodĂł emberben Ă©l? Hátha az emberek mind valamely hallatlan világtĂ©vedĂ©s áldozatai? VĂ©lemĂ©nyemben megerĹ‘sĂtett az, hogy se közel, se távol egyetlen embert se láttam, aki ne lett volna csĹ‘dben. CsĹ‘dben Ăşgy, hogy bankrott volt. CsĹ‘dben Ăşgy; hogy sakk-matt volt. Egyszerűen olyan, aki nem számĂtott Ă©s valĂłjában játĂ©kon kĂvĂĽl állt. KivĂ©tel nĂ©lkĂĽl mind. Már akkor sejtettem valamit abbĂłl, hogy a valĂłság mágikus termĂ©szetű, vagyis, hogy a realitás szakrális. Egyáltalában nem undor Ă©s kanális Ă©s kutyakomĂ©dia. Beethoven Ă©s HomĂ©rosz Ă©s Shakespeare Ă©s Dosztojevszkij, Corot Ă©s Pheidiász valĂłsága nem az, JĂ©zusĂ© sem az. EmlĂ©keztem rá, hogy az enyĂ©m sem volt az.
És, amikor a nevelés befejezése után az életbe való kilépés ünnepélyes pillanata elkövetkezett, a gazságra rájöttem. Kilépés az életbe persze annyit jelentett, mint kilépés a koszos kéjekbe és az árulásba és a fekete morálpojácaságba.
”
”