Ihsan Quotes

We've searched our database for all the quotes and captions related to Ihsan. Here they are! All 200 of them:

Git ve benim göremediklerimi gör, benim dokunamadıklarıma dokun, sevemediklerimi sev ve hatta, bu babanın çekmeye cesaret edemediği acıları çek. Dünyadan ve onun binbir halinden korkma.
İhsan Oktay Anar (Puslu Kıtalar Atlası)
Kusur benim imzamdır.
İhsan Oktay Anar (Suskunlar)
‎"Yaşanılanlar,görülenler ve öğrenilenler ne kadar acı olursa olsun,macera insanoğlu için büyük bir nimetti.Çünkü dünyadaki en büyük mutluluk,bu Dünya'nın şahidi olmaktı.
İhsan Oktay Anar (Puslu Kıtalar Atlası)
Bu dünyada insanların korktuğu tek şey öğrenmekti. Acıyı, susuzluğu ve üzüntüyü öğrenmek onların uykularını kaçırıyor, bu yüzden daha rahat döşeklere, daha leziz yemeklere ve daha neşeli dostlara sığınıyorlardı. Dünyaya olan kayıtsızlıkları bazen o kerteye varıyordu ki, kendilerine altın ve gümüşten, zevk ve sefadan, lezzet ve şehvetten bir alem kurup, keder ve ızdırap fikirlerinin kafalarına girmesine izin vermiyorlardı.
İhsan Oktay Anar (Puslu Kıtalar Atlası)
Cinta tunjang futuwwah dan ukhuwwah..Cinta adalah bumbu kesatuan akidah, ratna kesepaduan syariah dan manikam akar ihsan..Ja'a mina'l qalbi fadakhala'l qulub...
Faisal Tehrani (Kekasih Sam Po Bo)
Dünya bir düştür. Evet, dünya... Ah, evet! Dünya bir masaldır.
İhsan Oktay Anar (Puslu Kıtalar Atlası)
Eflatun nam bir feylesof, 'Bu dünya, Fikirler aleminin bir taklididir.' dediğinde, Fars kralı Dara, 'Nah! Asıl fikirler, bu Dünya'nın bir taklididir!' demişti.
İhsan Oktay Anar (Yedinci Gün)
Oysa benim sana düşlerimden başka verebilecek bir şeyim yoktu.
İhsan Oktay Anar
Bu dünyada insanların korktuğu tek şey öğrenmekti. Acıyı, susuzluğu, açlığı ve üzüntüyü öğrenmek onların uykularını kaçırıyor, bu yüzden daha rahat döşeklere , daha leziz yemeklere ve daha neşeli dostlara sığınıyorlardi. Dünyaya olan kayıtsızlıkları bazan o kerteye varıyordu ki, kendilerine altın ve gümüşten, zevk ve safadan, lezzet ve şehvetten bir âlem kurup keder ve ızdırap fikirlerinin kafalarına girmesine izin vermiyorlardı. Oysa Uzun Ihsan Efendi, Dünya' nın şahidi olmanın gerçek bir ibadet olduğunu sık sık söylerdi. Her insan şu ya da bu şekilde dünyayı okumalıydı. Kuran'ın kendisi peygamberin dünyayı nasıl okuduğuna bir örnekti ve onun ardında giden herkes, dünyayı onun gibi okuyup şahadetlerini yazmalı ve bunları başkalarına aktarmalıydı. Dünyaya şahit olmanın yolu ise maceranın kendisinden başka bir şey değildi. Yaşanılanlar görülenler ve öğrenilenler ne kadar acı olursa olsun macera insanoğlu için büyük bir nimetti. Çünkü dünyadaki en büyük mutluluk bu Dünya'nın şahidi olmaktı.
İhsan Oktay Anar (Puslu Kıtalar Atlası)
Senin buraya gelmenin sebebi sadece bizim 'gel' dememiz değil, ayrıca onların sana 'Git' demeleri. Hiç kimseye 'kötüdür' deme. aslında onlar, bilmeden iyilik eden insanlardır.
İhsan Oktay Anar (Suskunlar)
Ama bilmek ve şahit olmak en büyük mutluluktur. Macera ise büyük bir ibadettir; çünkü O'nun eserini tanımanın başka bir yolu olduğunu görebilmiş değilim.
İhsan Oktay Anar (Puslu Kıtalar Atlası)
Ama düşlere dokunmak mümkün olabilir mi? Sana bu yüzden hem çok yakın, hem de çok uzağım.
İhsan Oktay Anar (Puslu Kıtalar Atlası)
...ve gülümseyen herkes cennete bakıyor demektir." Bunun üzerine Ölüm, bin yıllardan sonra ilk kez yutkundu
İhsan Oktay Anar (Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri)
Bir duygu, anlaşılmıyorsa, duygu değildir zaten.
İhsan Oktay Anar
Cenneti görmemiz için gözlerimizi açmamız değil, belki de kapamamız gerekir
İhsan Oktay Anar (Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri)
Ben bu dünyaya bilmek için geldim. Benim için kutsal bir şey varsa o da bilgidir, gerek bu dünyanın gerekse öte dünyanın bilgisi. Bu yüzden öğrendiklerimi akıl terazisinde tartıp doğru olup olmadıklarına bakarım.
İhsan Oktay Anar
Hit me but do not wound my emotion, the pain of body will terminate, but the wound of emotion will be painful.
Kamaran Ihsan Salih
Güç ancak ölüleri korur.
İhsan Oktay Anar
Do not be cheated by the beauty of every flowers from far, because there is a flower which it is a thorn hurts you.
Kamaran Ihsan Salih
Do not afraid of your previous mistakes, try to fix them.
Kamaran Ihsan Salih (The Revealed Sense)
Ama dünyanın yaratıldığı boşluğun bir parçası olan bu karanlıktan sen, düşler yaratıyorsun.' . . . 'Oysa benim sana, düşlerimden başka verebilecek bir şeyim yoktu.
İhsan Oktay Anar (Puslu Kıtalar Atlası)
Tanrım! Değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etmek için dinginlik, değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için cesaret, aradaki farkı anlamak için de bilgelik ihsan eyle bana.
Kurt Vonnegut Jr. (Slaughterhouse-Five)
Hayatını değil, insanlığını isteseydim elbette korkardın. Ancak bu güzel hediye sana sonsuza kadar verildi. Onu senden geri almam mümkün görünmüyor. Bu bakımdan sen de benim gibi ölümsüzsün. Fakat birçok kişi için, insan olmanın zevkini ve keyfini çıkarmak değil, hayatı sürdürmek ve korumak daha önemli görünüyor. Ne pahasına olursa olsun yaşamaya çalışmakla, doğrusu çok büyük bir mutluluğu kaçırıyorlar. Acı ve ölüm korkuları onları yönetiyor. İşin kötüsü bu korkuya Tanrı diyorlar. Oysa dünyayı korkuyla değil, bir insanın gözleriyle görselerdi, Tanrı'yı görmüş olurlardı.
İhsan Oktay Anar (Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri)
İlk kez öldürdüğünde bir değil, sanki bin kişiyi öldürmüş gibi olursun. Yeni doğmuş ve annesi tarafından emzirilen o bebeği öldürmüşsündür. Babasının başını okşadığı o çocuğu da, bir genç kıza aşkını ilan eden o delikanlıyı da, zavallı bir kadının kocasını da,savaşa giderken ailesi tarafından uğurlanan o masumu da... Bütün bu kişileri öldürmüş olursun. İkinci kez birini öldürdüğünde alt tarafı bir tek kişiyi öldürmüşsündür. Üçüncü kez ise kimseyi öldürmüş sayılmazsın.
İhsan Oktay Anar (Amat)
Do not make yourself a bridge for everyone to cross on you, because there are some people they put nail on their feet to cross on you.
Kamaran Ihsan Salih
Hata yaptığı anda servetini hatta canını kaybedebilecek olmayan insanların fikirlerine güvenilmez çünkü malı, canı, sevdikleri tehlikede olmayan biri doğru düşünemez.
İhsan Oktay Anar (Puslu Kıtalar Atlası)
Life consists on lightness and darkness, when you reached to lightness, prepare your tools for darkness
Kamaran Ihsan Salih (The Revealed Sense)
Do not drown yourself into fantasy, whatever you can do, do it now, do not wait for tomorrow to come.
Kamaran Ihsan Salih (Latest Proverbs)
Belki de susmak, gerçeği anlatmanın tek yoluydu.
İhsan Oktay Anar (Suskunlar)
... gerçek olan biri beni düşlüyor. O gerçek, ben ise bir düş oluyorum.
İhsan Oktay Anar (Puslu Kıtalar Atlası)
Today you laugh at me, tomorrow you will cry for yourself
Kamaran Ihsan Salih
Bilmek ve şahit olmak en büyük mutluluktur.
İhsan Oktay Anar (Puslu Kıtalar Atlası)
Bir hafta sonra oğul yanında garip bir hayvanla eve çıkageldi. Tüylü, uzun kuyruklu, sakallı, insan misali bir mahluktu bu. Hatta babası, oğlunun yanındaki hayvanı ilk kez görünce onu bir tür insan sanmış, ne olur ne olmaz sakalına hürmeten yerinden şöyle bir doğrulur gibi olmuştu.
İhsan Oktay Anar (Puslu Kıtalar Atlası)
Lots of humans take a refuge for friendship with animals, because the brutality of human is more dangerous than animal.
Kamaran Ihsan Salih
The bad ones don't mend easily, but the good will be ruined easily, so don’t let the good be ruined.
Kamaran Ihsan Salih
...muhterisleri de dusundu ve bu kitabindaki kusurlari, rastlayinca sevinip tatmin olsunlar diye onlara sadaka olarak verdi
İhsan Oktay Anar (Yedinci Gün)
Rendekar yanılıyor: Düşünüyorum ama sadece ben var değilim. Düşündüğüm için asıl sizler varsınız; sizler ve içinde yaşadığınız dünya.
İhsan Oktay Anar (Puslu Kıtalar Atlası)
Proudness is from ignorance, humbleness is from wisdom
Kamaran Ihsan Salih
Study to learn, do not study to pass".
Kamaran Ihsan Salih (Latest Proverbs)
Ne var ki, korku yüreksiz bir insanın nefreti, nefret de cesur bir insanın korkusu...
İhsan Oktay Anar
Not every human are created equally although everyone has own destiny and everyone has right to live in this universe.
Kamaran Ihsan Salih
Belki de şairin içinde konuşan varlık, şaraptaki hakikatti.
İhsan Oktay Anar (Galîz Kahraman)
One of the difficult thing in life is that when a beloved one disappeared in front of your eyes and remained forever into your soul.
Kamaran Ihsan Salih
Listen to people but observe them when they reach to the same circumstances as you were in, know how do they act.
Kamaran Ihsan Salih
Ne var ki ben, kendimle ilgili bazı meseleleri hâlâ çözebilmiş değilim. Rendekâr düşünüyor olmasından varolduğu sonucunu çıkarıyor. Ben de düşünüyorum, dolayısıyla varım, ama kimim? ...Hangimiz düş ve hangimiz gerçek? Düşünüyorum, o halde ben varım. Düşünen bir adamı düşünüyorum ve onun, kendisinin düşündüğünü bildiğini düşlüyorum. Bu adam düşünüyor olmasından varolduğu sonucunu çıkarıyor. Ve ben, onun çıkarımının doğru olduğunu biliyorum. Çünkü o, benim düşüm. Varolduğunu böylece haklı olarak ileri süren bu adamın beni düşlediğini düşünüyorum. Öyleyse, gerçek olan biri beni düşlüyor. O gerçek, ben ise bir düş oluyorum.
İhsan Oktay Anar (Puslu Kıtalar Atlası)
For the believer, participating in ritual activity is a 're-enactment of profound truth,' that which makes one belong to a belief system drawing the believer and the community of believers near to God. Yet despite its central role, the essence of a religious belief cannot be grasped by simply observing ritual practice. Ritual can mark, identify and separate a community of believers, it can point to what is held most sacred in terms of rites and worship, but it can never quite capture faith, for faith transcends form and imagery. This is particularly true of Islam, where faith is presented a a gradual process from Islam (surrender) to iman (faith) to the final state of ihsan (doing good). Belief in God is a deeper state of awareness, of conviction and of humility, all of which ultimately lie beyond ritual.
Mona Siddiqui (How to Read the Qur'an)
- "Görüyor musun?" dedi, "Bilme tutkusu insanları nasıl bir sona sürüklüyor. Görmek, duymak, bilmek ve öğrenmek isteyen şu zavallı cerraha gösterilmeyen saygı, sadece karanlığı, soğuğu ve sessizliği algılayan ve hiçliği bilen bir cesede gösteriliyor. Onu katleden bu insanlar evlerine döndüklerinde belki de çocuklarına Kubelik'in acı sonunu ibretle anlatacaklar ve bilginin tehlikelerini birer birer sayacaklar".
İhsan Oktay Anar (Puslu Kıtalar Atlası)
Çok denedim çok gördüm. Ama İslam esaslarına uygun temiz bir tasavvufi terbiye almış kişiler dışında nefiste kemal, sülukta ihsan ve akıllıca muamele gücüne sahip nadir kimseler görebildim. Çünkü beşerî nefsin anahtarları sadece bu terbiyede, esas ve kurallarında bulunmaktadır.
Said Havvâ (Ruh Terbiyemiz)
...belki de, erkeğin kadını seçtiği bir cemiyet batarken, kadının erkeği seçtiği cemiyet refâha eriyordu. Bunun doğruluğunu ölçmek için, bedenî sâiklerine gem vuramayan paşayı seçen Padişahımız'ın memleketiyle, aynı paşayı seçmeyen basit kızın memleketini karşılaştırmak kâfiydi.
İhsan Oktay Anar (Yedinci Gün)
Evet! Kitleler baruttan sonra keşfedilen en ölümcül silâhtı. Onları artık krallar değil, halk avcıları kullanabilirdi. Çünkü kitleler dalkavukları severdi. Tek iken sefil, zavallı ve haksız, biraraya geldiklerinde ise şerefli, kuvvetli ve haklı oluyorlardı. Bu, on pezevengin biraraya gelince bir aziz etmeleri kadar akla havsalaya sığmaz bir şeydi.
İhsan Oktay Anar (Yedinci Gün)
Gücün kendisinin ölüm olduğunu da senden böylece öğrendim. Çünkü seni seyrettim. Ah! Keşke dünyayı da senin gibi seyredip, senin ona baktığın gibi bakabilseydim! Oysa ben ona bir güç malzemesi olarak bakıp onda kendi karanlığımı gördüm. Hayatım boyunca görebildiğim en iyi, en güzel şey sendin. Sana çok şeyler söylemek isterdim. Ama dakikalarım sayılı.
İhsan Oktay Anar (Puslu Kıtalar Atlası)
A disgraced wont attack on you when sees you have power and strength, will attack you when find out you are weak.
Kamaran Ihsan Salih
Make friendship but be aware foolish and traitor.
Kamaran Ihsan Salih
A wise can be a fool, but a fool can't be a wise.
Kamaran Ihsan Salih
Do not expect merit from the fool, the only thing you can expect is sucking the last drop of your blood.
Kamaran Ihsan Salih
Do not consider that all people are fool a few of them can be deceived but not all of them.
Kamaran Ihsan Salih
Wise will protect your knowledge, fools will vanish it.
Kamaran Ihsan Salih
When the hands put together, they will resist everything.
Kamaran Ihsan Salih
If you only think about money you will lose yourself and srroundings.
Kamaran Ihsan Salih
The disaster of learning is that to let students to memorize a subject without seeing the thing practically and knowing what it is like.
Kamaran Ihsan Salih
Good people and pure hearts always sacrifice they become sacrificers of life.
Kamaran Ihsan Salih
Adına dünya dediğimiz kitabı oku.
İhsan Oktay Anar (Puslu Kıtalar Atlası)
Do not believe in the mercy of life because it turns the back without mercy.
Kamaran Ihsan Salih
Wisdom comes from the God, and its words from wise.
Kamaran Ihsan Salih
The contract is only for advantage of the owner of business to use it as a weapon against workers.
Kamaran Ihsan Salih
Do not expect to get your rights in the corrupted country as you deserve.
Kamaran Ihsan Salih
Perfection is doing all that you could. And there's not a single thing more you can do.
Ahmad Ihsan Mohamad
If you were without support make your efforts and struggles endless.
Kamaran Ihsan Salih
Do not simply pay attention to the life, because the nature consists on different colors, if you entered into the colors they will soak you in a color which it is not your color.
Kamaran Ihsan Salih
If you can’t make a change follow the changes.
Kamaran Ihsan Salih
The deer is very simply and the beauty of nature acts, when suddenly falls under the attack of oppressors, then realizes that the nature is oppressive.
Kamaran Ihsan Salih
Do not put everybody’s foot into your old shoe; it might not be suitable for everyone.
Kamaran Ihsan Salih
Oppression is the seed of power; you will plant it against yourself
Kamaran Ihsan Salih
When you fall into darkness do not spend all your energy and light rather than to remain in darkness,
Kamaran Ihsan Salih
Thank God with endless when puts you in the crisis because will tests you many examinations one of them is to identify your enemies and allies
Kamaran Ihsan Salih
Don’t force the people to be changed, let the people to change by themselves.
Kamaran Ihsan Salih
Zaten görülen ve görülmeyen bütün düşler, bu karanlığın ta kendisi değil miydi?
İhsan Oktay Anar (Puslu Kıtalar Atlası)
Hardship makes human being strong
Kamaran Ihsan Salih
Be who your are, do not be what people want you to be
Kamaran Ihsan Salih
Do a bit research before you plan.
Kamaran Ihsan Salih (The Revealed Sense)
Seek the divine from the devotions.
Kamaran Ihsan Salih
An Eye has a language face has a language body has a language, so consider these languages because there are lots of people to understand them
Kamaran Ihsan Salih
Study to learn, do not study to pass.
Kamaran Ihsan Salih (Latest Proverbs)
Silence is from inner fullness
Kamaran Ihsan Salih
It is not important if you lose the game, but it is important, when you lose your trust by other people
Kamaran Ihsan Salih
Marriage is not consist upon happiness, it consists upon accountability, before considering the happiness, think about the accountability
Kamaran Ihsan Salih
If a blind has little bit of vision, will never seek for eyes.
Kamaran Ihsan Salih
If you cannot tolerate do not contribute.
Kamaran Ihsan Salih
I attempted to be bad against bad people, but badness was unsuitable to my personality.
Kamaran Ihsan Salih
There are lots of places and time, it is better to choose silence if people didn’t want to listen to the truths.
Kamaran Ihsan Salih
When a human being got blind by heart wont know which one truth.
Kamaran Ihsan Salih
‌If you done something for the sake of God, be worry only for God’s satisfaction, if you done it for people’s satisfaction, be certain you will be regretted.
Kamaran Ihsan Salih
If the river stops, we are not going to stop.
Kamaran Ihsan Salih
Thee slaves of God have ninety-nine characters in them, if you be good to them, they will be better tenfold to you.
Kamaran Ihsan Salih
If between a sea of gold and tranquility of the heart, I would choose the tranquility heart, because the tranquility of the heart worth all.
Kamaran Ihsan Salih
Beware of that person who uses you like a ladder, today climbs on you, tomorrow will easily sells you.
Kamaran Ihsan Salih
Simply open your heart to those people who are close to you, and opposite to those people who are far from you.
Kamaran Ihsan Salih
Do not criticize a thing if you do not have enough information in it, otherwise you will be a criticizer.
Kamaran Ihsan Salih
Do not pay attention to what they say, pay attention to what they do
Kamaran Ihsan Salih
Do not oppress epoch because it will be too unjust.
Kamaran Ihsan Salih
Love consists on effervescence of two spirits to each other it does not look for beauty nor age, and religion.
Kamaran Ihsan Salih
If you lose the diamond, the stone will not replace it
Kamaran Ihsan Salih (Latest Proverbs)
Sessizlik de bir perdedir. Sessizliği işitebilirsin. 'Es' bile bu perdeye kıyasla, 'ses'tir.
İhsan Oktay Anar (Suskunlar)
Don't continue to stay with someone who will make you fall more when you fallen, the gem is one who holds your back in happiness and misery.
Kamaran Ihsan Salih
The cause of depression is not from yourself, it is the impact of your surrounding.
Kamaran Ihsan Salih
Life is a garden if you don"t plant anything in it, it will erase your name.
Kamaran Ihsan Salih
A thorn is a pain, but the flower is a beauty if it vanishes it will leave hundreds of seeds afterward.
Kamaran Ihsan Salih
Don't worry if you fall under the merciless onslaught of epoch because of your pure heart because God will reward you. We see far away but it is near from God
Kamaran Ihsan Salih
I walked over roads I’d never traveled before.” İhsan asked, “Okay, but why?” Suad only ever responded to Mümtaz: “For the very same reason I lived my life in the most absurd way, for the same reason I gallivanted, caroused, and finally married. To kill time. To live. To avoid rotting away!” He shrugged. “How should I know? I wanted to feel the extent of myself, that’s why! To fulfill the need to declare ‘I am’ to the void at each instant. Now do you understand why I want you to write this story? So that a shudder of alarm might travel up your spine!
Ahmet Hamdi Tanpınar (A Mind at Peace)
Kendi payıma ben dünyayı rüyalarımla keşfetmeye çalıştım. Bu yeterince cesur olmadığımın bir göstergesi olabilir. Aynı hatayı senin de yapmana yol açmak istemiyorum. Sana izin veriyorum, git. Git ve benim göremediklerimi gör, benim dokunamadıklarıma dokun, sevemediklerimi sev ve hatta, bu babanın çekmeye cesaret edemediği acıları çek. Dünyadan ve onun bin bir halinden korkma.
İhsan Oktay Anar (Puslu Kıtalar Atlası)
İctimaiyyat tahsil etmiş, ünsüzlüğüyle ünlü bir filozof olan Bayram Envar Efendi'nin dediği gibi belki de, erkeğin kadını seçtiği bir cemiyet batarken, kadının erkeği seçtiği cemiyet refaha eriyordu.
İhsan Oktay Anar (Yedinci Gün)
Biliyorum ki, döktüğünüz kanı siz değil, yalılarda yaşayan ve şiir yazıp sizi hakir gören nazik adamlar içecektir. Kostantiniye'nin kibar insanları kanla beslenir, ama siz değil! Bu yüzden siz onlardan temizsiniz! Ancak kan görünce bayılan ve vahşetten nefret eden bu beyzadeler, sizleri daima ayak takımı olarak gördüler ve göreceklerdir. Onların ruhlarının ve vicdanlarının temiz olması için, bizzat sizler, ellerinizi çamura sokacaksınız. getirdiğiniz ganimetin neredeyse hepsi, bu kibar efendilerin kesesine girecektir. Ocağımızın kanunu odur ki, onların içmesi için sadece kan dökmeyecek, ayrıca şu koca Kostantiniye'nin sokaklarında dönüp sizin suratınıza bile bakmadıkları zaman onlara tahammül de edeceksiniz! Şairler mersiye, destan, gazel yazacak. Ne ile mi? Mürekkeple değil elbette! Kanla yazacaklar ve ünlerini ebediyete kadar sürdürecekler! Sizden istenen de bu: Kostantiniye'ye kan getirin!
İhsan Oktay Anar (Amat)
Bu dünyada insanların korktuğu tek şey öğrenmekti. Acıyı, susuzluğu ve üzüntüyü öğrenmek onların uykularını kaçırıyor, bu yüzden daha rahat döşeklere, daha leziz yemeklere ve daha neşeli dostlara sığınıyorlardı. Dünyaya olan kayıtsızlıkları bazen o kerteye varıyordu ki, kendilerine altın ve gümüşten, zevk ve sefadan, lezzet ve şehvetten bir alem kurup, keder ve ızdırap fikirlerinin kafalarına girmesine izin vermiyorlardı. Oysa uzun ihsan efendi dünyanın şahidi olmanın gerçek bir ibadet olduğunu sık sık söylerdi. Her insan şu ya da bu şekilde dünyayı okumalıydı. Kuranın kendisi peygamberin dünyayı nasıl okuduğuna bir örnekti ve onun ardında giden herkes dünyayı onun gibi okuyup şehadetlerini yazmalı ve bunları başkalarına aktarmalıydı. Dünyaya şahit olmanın yolu ise maceranın kendisinden başka bir şey değildi. yaşanılanlar,görülenler ve öğrenilenler ne kadar acı olursa olsun, macera insanoğlu için büyük bir nimetti. Çünkü dünyadaki en büyük mutluluk, bu dünyanın şahidi olmaktı.
İhsan Oktay Anar (Puslu Kıtalar Atlası)
The first butterfly sees the smoke from a flame rising in the distance and declares, “I know about love.” This butterfly is in the station of islam, because she uses her rational intellect to outwardly deduce from the smoke that she sees the presence of light. This realm of knowing is known as ilm al-yaqin, or the “knowledge of certainty.” The second butterfly actually sees the light and feels the heat from the flame and declares, “I know how love’s fire can burn.” This butterfly is in a station of iman, because she not only intellectually believes in the presence of light but she has directly experienced the flame. This realm of knowing is known as ayn al-yaqin, or the “eye of certainty.” The third butterfly flies directly into the flame, dissolving itself within the light. This butterfly is consumed by love and so she has no words to offer. It is in the station of ihsan, because she has disappeared and become entirely embraced by the light of what she loved. This realm of knowing is known as haqq al-yaqin, or the “truth of certainty.
A. Helwa (Secrets of Divine Love: A Spiritual Journey into the Heart of Islam)
Ustaların kılınç yapmak için saatlerce ve günlerce dövdükleri demir neden serttir, bilir misin? O, insanoğluna hemen boyun eğmez, çünkü onların, kendisiyle işleyecekleri suçları bilir. Bu yüzden de ortak olacağı günahların bedelini ateşte dövülürken peşinen öder.
İhsan Oktay Anar (Kitab-ül Hiyel)
When you do a bad deed, if God did not forgive you, it might punishes you at the same time of conducting the bad deed, or it will take forty years, if during forty years you did not get the punishment, be sure will keep the punishment for you to the day of judgment.
Kamaran Ihsan Salih
Ey kör!Aç gözünü de düşlerden uyan.Simurg'u göremesen de bari küçük bir serçeyi gör.Kaf dağına varamasan bile hiç olmazsa evinden çıkıp kırlara açıl;böcekleri,kuşları,çiçekleri ve tepeleri seyret.Bırak dünyanın haritasını yapmayı !Daha hayattayken bir taşı bir taşın üstüne koy.Gülleri ve bübülleri göremeyip gün boyu evinde oturan adam Dünyanın kendisini hiç göremilir mi ?
İhsan Oktay Anar
Düşünüyorum, o halde ben varım. Düşünen bir adamı düşünüyorum ve onun, kendisinin düşündüğünü bildiğini düşlüyorum. Bu adam düşünüyor olmasından varolduğu sonucunu çıkarıyor. Ve ben, onun çıkarımının doğru olduğunu biliyorum. Çünkü o, benim düşüm. Varolduğunu böylece haklı olarak ileri süren bu adamın beni düşlediğini düşünüyorum. Öyleyse, gerçek olan biri beni düşlüyor. O gerçek, ben ise bir düş oluyorum.
İhsan Oktay Anar (Puslu Kıtalar Atlası)
In the name of God, with the help of God I liked to clarify little bit regarding those Ayahs in the beginning of some Swras in the holy Quran which they are 29 Swras, these Ayas are as follows: {الم ,Swra Al-Baqara, Al-Imran, Al- Ankabwt, Al-Rom, Lukman, Al-Sajda} {المص ,Swra Al-Aaraf} {الر ,Swra Younis, Hud, Yousif, Ibrahim, Al-Hijr} {الر, Swra Al- Raied} {کهیعص, Swra Maryam} {طه, Swra Taha} {طسم, Swra Al-Shuaraa, Al-Qasas} {،طس Swra Al-Naml} {یس, Swra Yasin} {ص Swra Sad} {حم, Swra Ghafir, Fwsilat,Al- Zakhraf, Al-Dwkhan, Al-Jathya, Al-Ahqaf} { حمعسق, Swra Shwra} { ق, Swra Qaf} { ن, Swra Al-Qalam} Dear brothers and sisters if these Ayahs are clarified they will take years. With the assistance of God I would clarify one of the clarifications the letters of the Arabic alphabetical Abjadyah are 28 letters 14 letters are brightness {النورانیة} and 14 letters are darkness {الظلمانیة} the brightness letters are: { ا ح ر س ص ط ع ق ك ل م ن ‌ه ي} the rest of letters are darkness the clarification of these Ayahs In most Swras the God says these Ayahs as oaths and endless sacred God refer to these letters saying these are the holy Quran these are the miracles of Quran , the holy Quran is the light and guidance in the holy Quran lightness is above darkness go and discover the Quran more than the three fourths 3/4 of Quran consist on brightness letters. These Ayahs are the key of supplication, if someone attained the key of God’s door, easily will get close to God’s throne. The letters of Arabic alphabetical Abjadyah as follows: أ ب ج د هـ و ز ح ط ي ك ل م ن س ع ف ص ق ر ش ت ث خ ذ ض ظ غ Clarified by Kamaran Ihsan Salih on 09/06/2027
Kamaran Ihsan Salih
2. Fethedersin gönülleri, sahibisin tüm varlığın, Hamd Sana aittir. 3. Ahirette ve dünyada tüm mahlukat için Rahman ve Rahim O'dur 4. Tek sahibi O’dur, hesap gününün. O günde vardır cezalar, mükafatlar 5. İbadeti ancak sana ederiz. İsteriz, dileniriz, ancak Senden yardımlar 6. Hidayete ulaştır bizi. İhsan et bize, Sana giden dosdoğru yollar. 7. Ancak nimet verdiklerinin yoluna sevket. Olmaz olsun başka yollar.
Mehmet Ali Eroğlu (Aşk-ı Kur'an - İnteraktif Şiirsel Meal)
Umar said: “One day when we were sitting with the Messenger of God there came unto us a man whose clothes were of exceeding whiteness and whose hair was of exceeding blackness, nor were there any signs of travel upon him, although none of us knew him. He sat down knee unto knee opposite the Prophet, upon whose thighs he placed the palms of his hands, saying: “O Muhammad, tell me what is the surrender (islam)’. The Messenger of God answered him saying: ‘The surrender is to testify that there is no god but God and that Muhammad is God’s Messenger, to perform the prayer, bestow the alms, fast Ramadan and make, if thou canst, the pilgrimage to the Holy House.’ He said: ‘Thou hast spoken truly,’ and we were amazed that having questioned him he should corroborate him. Then he said: ‘Tell me what is faith (iman).’ He answered: ‘To believe in God and His Angels and His Books and His Messengers and the Last Day, and to believe that no good or evil cometh but by His Providence.’ ‘Thou hast spoken truly,’ he said, and then: ‘Tell me what is excellence (ihsan).’ He answered: ‘To worship God as if thou sawest Him, for if thou seest Him not, yet seeth He thee.’ ‘Thou hast spoken truly,’ he said, and then: ‘Tell me of the Hour.’ He answered: ‘The questioned thereof knoweth no better than the questioner.’ He said: ‘Then tell me of its signs.’ He answered: ‘That the slave-girl shall give birth to her mistress; and that those who were but barefoot naked needy herdsmen shall build buildings ever higher and higher.’ Then the stranger went away, and I stayed a while after he had gone; and the Prophet said to me: ‘O ‘Umar, knowest thou the questioner, who he was?’ I said: ‘God and His Messenger know best.’ He said: ‘It was Gabriel. He came unto you to teach you your religion.
Martin Lings (Muhammad: His Life Based on the Earliest Sources)
Gerçi zabit, bir hürriyet kahramanıydı, ama fedailerine gazetecileri öldürme emri verdiğine bakılırsa, Britanya'da 7 asır önce dokunmaya başlanan kumaştan biçilip her seçimde üzerine yeni yamalar vurulan hürriyet denilen elbise, aklen ve ahlaken yetişkin insanın ölçülerini mezurayla bir kez aldıktan sonra makas yerine giyotin kullanan, ve en kötüsü, müşterilerinin bedenen ve aklen bir çocuk olduğundan habersiz Fransız terzilerine sipariş edildiğinden midir nedir, ona fazla büyük geliyor olmalıydı. Anlaşılan 'hürriyet', Selanik'ten Dersaadet'e, müzik kulağı pek olmayan evde kalmış bir kız kurusuna koca bulmak için sipariş edildikten sonra, Galata Gümrüğü'nden fors ve rüşvetle geçen ahenksiz bir piyano gibi gelmişti. Britanya'da yaşlı bir fahişeden doğma o 'bakire', yani romantik centilmenlerin elde etmek için kendisine nazikçe kur yaptıkları ve aslında İngiltere'nin gerçek ve meşru kraliçesi olan 'hürriyet', Dersaadet'e geldiğinde, gayr-i müslim diye nefretle ona bakıp onunla cima etmeyenler hariç, tekamül bakımından ayılardan hallice abazan güruhları tarafından çarşıda ve pazarlarda, sokaklarda, taciz ve tecavüze uğramış, Abanoz Sokak'ın yolcusu olmuştu. İngiltere'deki parlamentoda el üstünde tutulan ve Tanrı'nın değil halkın çocuklarını doğurduğu için Meryem kadar mukaddes olan bu bakire, Dersaadet'te bir kerhaneden fazla bir şey olmayan mecliste yine halk tarafından bafilenip daima piçler doğurmakta, bu da yetmiyormuş gibi durmadan ve durmadan kendi piçlerinden de gebe kalmaktaydı
İhsan Oktay Anar (Yedinci Gün)
Seni ilk defa görene kadar, istemek nedir bilmedim. ---- “Kalbinde acıma duygusu olmayan birinden daha kötü insan var mıdır?” diye sorulduğunda, “Vardır,” demişti. “Başkasının kendisine acımasını silah olarak kullanan insan.” ----- Masum insanları yönetebilecek güç yoktur. Herhangi bir hükümetin tek kozu, suçluların tepesine binmektir. E, ortada yeterli sayıda suçlu yoksa, o zaman onları yaratmak gerekir. O kadar çok şeyi suç olarak ilan edersiniz ki, insanların yasaları ihlal etmeden yaşaması mümkün olmaz. Bir ülke dolusu yasaya uyan halkı kim ister? Bundan kimin ne çıkarı olabilir? Ama çıkardığınız yasalar uyulamaz, uygulanamaz, nesnel olarak yorumlanamaz şeylerse, o zaman bir ülke dolusu kanun kaçağı yaratırsınız. Ondan sonra da suçluluktan para kazanmaya başlarsınız. ----- En büyük suç, hak edilmeyen suçluluğu kabul etmektir. ----- Bir insanı öldürmekten daha kötüsü, ona intiharı iyi bir değer onlara satmaktır. ----- Bir zamanlar insanlar, ‘yarar' kavramının ahlâkî değerlere dayanarak tanımlanması gerektiğine, hiç kimsenin kendi çıkarını, başkasının hakkını ihlal ederek sağlayamayacağına inanırdı. Eğer şimdi insanların, neyi kendi çıkarları sayıyorlarsa, o uğurda beni herhangi bir şekilde kurban etme hakkına sahip olduğuna inanılıyorsa, eğer insanlar benim mallarımı, sırf ihtiyaçları var diye alma hakkına sahip olduklarına inanıyorlarsa...eve giren bir hırsız da aynı şeye inanmaktadır. Arada bir tek fark vardır: Eve giren hırsız eyleme geçmek için benim bunu onaylamamı beklemez.” ----- Bana bir erkeğin neyi çekici bulduğunu söyleyin, ben de size o adamın hayat felsefesini anlatayım. Bana onun hangi kadınla yattığını gösterin, size o kişinin kendini nasıl değerlendirdiğini bir bir sayayım. Ona kendi benliğini silmenin bir sevap olduğuna dair ne saçmalıklar öğretilmiş olursa olsun, seks tüm eylemler içinde en derin bencillik içerenidir. O eylemi ancak ve yalnızca kendi zevki için yapacaktır. Bunu kendini silerek, bir iyilik, bir ihsan olarak yapmayı düşünebiliyor musunuz? Kendini alçaltarak yapılamaz, ancak kendi zevkiyle, arzulandığını ve arzulanmaya lâyık olduğunu bilerek yapılabilir. Ruhu çırılçıplaktır o anda. Tıpkı vücudu gibi. Kendi gerçek egosunu, değer standardı olarak kabul etmektedir. Ona çekici gelecek kadın, kendi en derin arzusunu yansıtan kadın olacaktır. O kadının teslim olması, ona bir kendine saygı duygusu yaşatacaktır ya da böyle olduğuna inanacaktır. Kendi değerinden emin olan ve bundan gurur duyan adam, bulabildiği en yüksek tip kadını isteyecektir. Beğeneceği kadın güçlü olacak, fethetmesi zor bir kadın olacaktır, çünkü ancak bir roman kahramanını fethettiği zaman bunu bir başarı sayabilecektir. ----- İnsan adalete karşı acıma duygusuyla hareket ederse, kötülerin hatırı için iyileri cezalandırmış sayılır. İnsan suçluları ıstıraptan kurtarınca, masumlara acı çektirmeye başlar. Adaletten kurtuluş yoktur. Evrende hiçbir şey hak edilmeden, bedeli ödenmeden elde edilemez. Ne maddî olarak, ne de manevi olarak. O bedeli suçlular ödemezse, o zaman masumlar ödemeye başlar. ----- Madem ki dünyada her aylağın bir arabası olana kadar ben hastanelik olurcasına çalışacağım, neden benden yat da istemesin ki?
Ayn Rand (Rand's Atlas Shrugged)
Tell your words to those who know the value of your words.
Kamaran Ihsan Salih
The sudden success which you acquire will lose it quickly.
Kamaran Ihsan Salih
God knows you better than yourself that is why you always thank God for the portion which gave you.
Kamaran Ihsan Salih
No change without action and no action without determine.
Kamaran Ihsan Salih
The history will not mention those who attempt to record own history.
Kamaran Ihsan Salih
Don't change water with blood if they pour on the ground the water will be dry It's going to be lost but blood will not change its color there will be still on the ground.
Kamaran Ihsan Salih
ئاو بەخوێن مەگۆڕەوە گەر بڕژێنە سەر خاکیش ئاو ووشک ئەبێ لەبەر چاوان بزر ئەبێ و نامینێ بەڵام خوێن گەر ڕەنگیشی بگۆڕێ هەر لەسەر خاک ئەمینێ
Kamaran Ihsan Salih
God knows you better than yourself, so always thank God for the pottion he has given you.
Kamaran Ihsan Salih
If you use all your power for the sake of a disgraced person, won"t consider it if you hold hands in the worst time, will say I was a ladder for you to succeed
Kamaran Ihsan Salih
The stars are proud of their beauty, and they don't know that their brightness is from the sunlight.
Kamaran Ihsan Salih
من كان في قلبه ذرۃ من الایمان الا لجعله الله عاقبته خیرا
Kamaran Ihsan Salih
Oppression and misuse will come back to our way if it is not at the same time it will be within forty years.
Kamaran Ihsan Salih
The problem is created closely and then it spreads
Kamaran Ihsan Salih
Don't imitate people in everything because there are imitations which ruin your life and destroy you.
Kamaran Ihsan Salih
Who applauses for you today will turn yheir back on you quicly tomorrow.
Kamaran Ihsan Salih
Anyone who doesn't prove his existence in the smallest thing, make sure he turns his back on you in trouble.
Kamaran Ihsan Salih
When black hides the white and simple color with its blackness one day with the sunlight and rainfall the white color will be revealed.
Kamaran Ihsan Salih
Truth and honesty are bitter to people but sweet to God because they are two noble characters of God.
Kamaran Ihsan Salih
When there is no faith, there is no conscience. When there is no conscience, there is no morality. When there is no morality, there is no humanity.
Kamaran Ihsan Salih
Do not oppress or support oppression because God's retribution against an oppressive society will be very severe and painful.
Kamaran Ihsan Salih
Preach the way of God in the best manner because the forced establishment of religion will cause people to distance themselves from him.
Kamaran Ihsan Salih
Don't neglect to do the right thing. Always support the right even though most hate the right.
Kamaran Ihsan Salih
God does not open the door of his mercy to anyone in times of trouble who has not remembered him or bowed down to him.
Kamaran Ihsan Salih
If you use all your power for the sake of a disgraced tperson, won"t consider it if you hold hands in the worst time, will say I was a ladder for you to succeed.
Kamaran Ihsan Salih
Don't strrugle with the nation that eat each other among themselves just withdraw because as a result they fall under the control of the enemy.
Kamaran Ihsan Salih
The bad which seen closer better than those unseen good from far.
Kamaran Ihsan Salih
The tree that grows from the top of the root does not get the same tree out of it.
Kamaran Ihsan Salih
If you were between hard and easy get your hands on the easy ones, don't bother with the hard one because the easy ones going to be hard for you.
Kamaran Ihsan Salih
Do not make people to be eager for freedom, because when they get freedom they will fed up from it.
Kamaran Ihsan Salih
Normal problems happen between husband and wife, but when surrouning involved hundreds of big problems will be created.
Kamaran Ihsan Salih
When you sold, you don't have the right to take it back.
Kamaran Ihsan Salih
Criticize yourself before you criticize religions, if religion wasn't, security wouldn't have been.
Kamaran Ihsan Salih
If the heart got cold and insinuation is gone do not expect to knock your door again.
Kamaran Ihsan Salih
Good people prefer their heart decision, because of that reason they will be scarificer most of the time.
Kamaran Ihsan Salih
At that time you have to realize that you haven't understood the world yet when you looked at all your fingers equally.
Kamaran Ihsan Salih
Things will repeat at that time from the points which you stopped at them.
Kamaran Ihsan Salih
Adore wisdom words because they come from unrevealed world.
Kamaran Ihsan Salih
Changing teachers to students as experts in a game and starting a new game that they doen't have experience with.
Kamaran Ihsan Salih
The wise person takes advantage of his mistakes and other people's mistakes.
Kamaran Ihsan Salih
Lots of speech will reduce action, silence will generate action for body movement.
Kamaran Ihsan Salih
Before you give up something, some unwanted situations will happen.
Kamaran Ihsan Salih
The wealth that you get it by oppression which it is not in your destiny you will lose it after a short period of time.
Kamaran Ihsan Salih
The spirit always remains at the same age that is youth will never get old.
Kamaran Ihsan Salih
Debating can't just be aimed only on negative point.
Kamaran Ihsan Salih
Düşlere dokunmak mümkün olabilir mi ?
İhsan Oktay Anar (Puslu Kıtalar Atlası)
Gerçek olan biri beni düşlüyor. O gerçek, ben ise bir düş oluyorum.
İhsan Oktay Anar (Puslu Kıtalar Atlası)
Mutlu yazar, azdır. Belki de yoktur. Ama mutlu okur vardır.
İhsan Oktay Anar (Puslu Kıtalar Atlası)
Open your heart to the sea it might hear you, but don"t open your heart to wicked it might break you.
Kamaran Ihsan Salih
Başlangıçta her şey soğuk, boş ve anlamsızdı.
İhsan Oktay Anar (Tiamat)
Galipken zalim, mağlupken mazlum olma.
İhsan Oktay Anar (Tiamat)
The paddle which only keeps you in same place or take you to backwards wastes time.
Kamaran Ihsan Salih
Losing things is very easy to reobtain is very difficult.
Kamaran Ihsan Salih
Be simple and live humbly your simplicity will give you power of wisdom.
Kamaran Ihsan Salih
Try to not stop when you feel the God leads you and obstcales will be eased.
Kamaran Ihsan Salih
The society virus is like atomic bomb when explodes it will affect on all the society.
Kamaran Ihsan Salih
The socity virus is like atomic bomb when explodes it will affect on all the society.
Kamaran Ihsan Salih
A tree which grows under storm and rain will be stronger.
Kamaran Ihsan Salih
No one knows what is inside and inner of human hearts excpet the God that is why created paradise and hell.
Kamaran Ihsan Salih
Disgraced people take advantage of your support they will make it a power then will use it against you.
Kamaran Ihsan Salih
When the invader invades you, they will make a history for you, and you will owe it to them.
Kamaran Ihsan Salih
Be good the society will be good.
Kamaran Ihsan Salih
The disaster of learning is that to let students to memorize a subject without seeing the thing practically and knowing what it is like
Kamaran Ihsan Salih
Lots of humans take a refuge for friendship with animals, because the brutality of human is more dangerous than animal. ​— ​Kamaran Ihsan Salih
Sophie Lark (Snow (Underworld, #2))
By the mother, you are the same previous baby, no matter how old you get.
Kamaran Ihsan Salih
The universe is spinning when it stops at your point of happiness don't have two things arrogance and oppression.
Kamaran Ihsan Salih
The teacher is a strong weapon if used against the student either it kills or severely will injure.
Kamaran Ihsan Salih
The strange people in the society those who are honest.
Kamaran Ihsan Salih
The biggest problem is when a fool rules you.
Kamaran Ihsan Salih
At the time of appearing a wise man, hundreds of imitators will occure and trying to hide him with their lies, but at the end of the day, lies and truths are revealed.
Kamaran Ihsan Salih
Personality does not represent the religion, religions will amend charecters.
Kamaran Ihsan Salih
Pray and supplicate to God, your suppliction will be considered by God despite of time.
Kamaran Ihsan Salih
Personaliy does not represent the religion, religions will amend charecters.
Kamaran Ihsan Salih
Often the power which you see in yourself may not endure the calmest creature.
Kamaran Ihsan Salih
For the sake of faraway and getting away, don't lose the thing which you have it Because there's a possibility that you'll hope to reach your hand.
Kamaran Ihsan Salih
The difference between sacred and amagician, whoever works of mercy, the patient has cured under his hands. Know that this is godly and a sacred man, make sure that if you call him a magician, you will commit a lot of sin.
Kamaran Ihsan Salih
Oppression is the character of stupid people if God wanted to punish a folk, will put them under the hands of the oppressors.
Kamaran Ihsan Salih
The intellectual is a lightening lantern in the dark to light up the path.
Kamaran Ihsan Salih